Nu: 46

ماه رمضون که میشه تعداد بچه مسلمونا زیاد میشه یهو! کسی که تا دیروز نماز نمیخونده و خدا اصلن کی هست و چی هست و کجاست و اینا حالا یهو میره صف اول مسجد محلشون نماز جماعت به جا میاره و توی همون مسجدم روزش رو باز میکنه که همه بفهمن ایشون نه تنها نماز خونه ،روزه گیرم هست در ضمن!  هی این هیئت اون هیئت میره و خدمات شایان توجهی انجام میده و از مامان بابا حلالیت میطلبه بابت اون کارایی که به عنوان یه فرزند ناخلف انجام داده. شبای قدر دیگه اخرشه. احیا و ١٠٠ رکعت نماز تا سحر و برو تا اخر..! روز عید فطر همه چی تموم میشه. قران و جانمازها بسته میشن و میرن توی کمد تا سال دیگه همین موقع البته اگه همین یه ذره اعتقادم به باد نره!

حالا دوباره .. محرم و صفر نزدیک مشه. همه یاد گناهای کرده و نکرده! شون میفتن. حساب میکنن میبینن از ماه رمضون تا محرم چند ماه طول کشیده . توبه ها شکسته و ناخلف بازیها شروع شده. اولین کاری که میکنن تدارک دیدن یه تیپ مشکی خفن واسه ایام سوگواریه! بعد هم اماده میشن واسه رفتن به هیئت و دسته های عزاداری و ...

شنیدم که توی روضه که میشینی باید به حرفای اون یارو که داره گلوش رو جر میده گوش کنی. میگن یه اهنگ غمناک هم میتونه به راحتی ادم رو گریه بندازه پس لحن اون مداح مهم نیس تو باید به اون واقعیت که اتفاق افتاده گوش کنی و برای مظلومیت اما.م گریه کنی. میگن ببین هدف چی بوده و اما.مت رو بشناس. حالا اون چیزی که از محرم یاد من یکی مونده چیه؟

اینکه ١ سال تموم مرد و زن و پیر و جوون هر گـ.. میخوان میخورن. انواع نامردیها و بی معرفتیا رو میکنن. مال مردم رو میخورن. توی کاراشون تقلب میکنن. کم کاری. گرون فروشی. کم فروشی... نیازی نیست من اینجا همش رو بنویسم خودتون بهتر میدونید.

توی روضه چه جور ادمایی هستن؟

 ١: مداح داره از سر بریده ی اما.م میگه. حاج اقا که اون گوشه تسبیح به دست نشسته یادش میفته که چقدر توی بازار پدرسوختگی کرده. آهی میکشه و همراه با صدای دلخراش مداح اشک تمساح میریزه!!

٢: حاج خانوم چادر رو روی صورتش میکشه و یادش میفته که این دختره ی بی همه چیز که اومد اویزونه پسرم شد که نتونستیم کاری بکنیم. حالا با این مشکل اجاق کوریش چیکار کنیم؟ چطور سرم رو جلو در و همسایه بالا بگیرم؟ یا اما.م حس.ین چراغ خونه ی یه دونه پسرم رو روشن کن!!

٣: دختر دبیرستانیه میگه خدایا خودت میدونی نمیخواستم با دوس پسرم بیــــــــب اما خوب شد دیگه! بعدم که ولم کرد و رفت. خدایا به خاطر همه ی بیـــــــــب هایی که انجام دادم منُ ببخش. خدایا این دفعه ی اخره. فقط به همین شماره که امشب دم در هیئت از اون پسر خوشتیپه گرفتم زنگ میزنم و بعدش دیگه توبه میکنم که تا وقتی شوور نکردم بیـــب نکنم!

اه حالم بهم خورد میخواستم نمونه های بیشتری بگم اما واقعن حالم بد شد. چرا اینقدر پدرسوختگی میکنن بعضیا که منتظر همچین روزایی بشن واسه توبه؟ چرا اینقدر کثافت کاری؟ چقدر نامردی؟ چقدر دروغ و ریا؟ اگه قبل از محرم مُردی و وقت نشد توبه کنی چی؟ چرا اینقد این کارا رو میکنی که بعد بری روضه ی اما.م حسین به حال و روز خودت و گند زدنات اشک بریزی؟ ینی فلسفه ی محرم فقط سیاه زدن به در و دیوار و روضه رفتن و شام نذریه؟ فقط گذاشتن نوحه توی ماشین و زیاد کردن صداشه که همه بشنون داری نوحه گوش میدی؟ کی میخوان درست بشن بعضی ادما کی؟

من ادعای مسلمونی ندارم. اصلن اگه از خیلی جهات حساب کنی من جز خوده خدا خیلی چیزا رو قبول ندارم. اما من توی محرم چادر سرم نمیندازم برم هیئت شماره بگیرم از پسر فشن های محل! نمیرم به خاطر مال مردم خوریام توبه کنم. نمیرم خودم رو به این و اون نشون بدم تا فرداش بیان خواستگاریم.. من اگه نماز نمیخونم و خیلی کارای واجب و مستحب رو نمیکنم اقلن ظاهر و باطنم باهم زمین تا آسمون فرقشون نیست. لازم به تذکر نیست اما تذکر میدم که منظورم همه نیستن و هرجوری حساب کنی هستن هنوز کسانی که به اینجور چیزا با دل پاک و صادق عمل میکنن و از ریا و تزویر به دور هستن. و بازم لازم به تذکر نیست اما میدم (تذکر رو منحرف!) که خوب داداچه من میخوای توبه کنی؟ اُکی. خیلیم خوبه. توبه کن. قولم بده. اشکم بریز و پشیمون بشو اما نه فقط همون شب. نه اینکه وقتی از در هیئت اومدی بیرون همه چی یادت بره و روز از نو روزی از نو ...

پ.ن: معلوم بود دلم خیلی پُره؟ به خدا وقتی این پارچه سیاهای محرم رو میبینم اونم روی در و دیوار خونه ای که خوب میدونم توش چه خبره حالم بد میشه. شما به دل نگیرین!

/ 9 نظر / 3 بازدید
خودمم

والله از قرار معلوم باس اعتراف کرد : خداییش محرم و رمضون تنها کاری که نمیکنم اینه که عرق ( نوشیدنی های الکلی دست ساز ) نخورم . رمضونشو روزه بگیرم فقط واسه اینکه لاغر شم ( امسال 5 کیلو چاق شدم ) نمازشم که یه خط در میون . میمونه محرم که الحمدولله از سالی که رفتم دبیرستان تا حالا جز چند فقره مراسم ختم و این چیزا پام به مسجد وا نشده ولی 10 روز اول محرم رو من و دختر عمه م که فقط 39 روز ازم کوچیکتره باس سیاه بپوشیم چون مامانامون نذر کردن نپوشیمم پوستمون کندست ( آق و این حرفا ) اینا رو گفتم که گفته باشم همین ولی در کل حق با شماست . [گل]

پپسی !

آی گفتی !‌آی گفتی ! دی:

تُــ ـپُــ ـق

همیشه همین طور بوده ! اون قدر از این صحنه ها میبینی که همه چیز برات بی معنی میشه ! خیلی ساله که محرم رنگ و بوی خودش رو از دست داده (:

Miss o0o0om

اوهوم.... همینطوره.... محرمم محرمه سابق....! [قلب]...

مـــریـم بـــانــو!

چقــد من این پستت رو دوست داشتم! خیلیییییییییییییی بـاحـال نوشتی! مخصوصا اون حاج آقــارو!! کاملا بـا حرفات موافقـم! مـردم کلا دوست دارن کل سـال رو هرکاری دوست دارن بکنن اون وقت این دو مـاه رو میشن مسلمون!

هاD

پرونده‌ی هر کس سیاه‌تر ، فیلمش هم بیشتر . با اینکه تجربه دارم ولی اوضاع اینقدر بی‌ریخت شده که بین امام و امامت نقطه بذاری ؟ !!!!

انتروپوید

هوم اینا که تازه یه قسمتشه ... اون قست مهم و اعظمش که این سالها خیلی خیلی هم تو ذوق میزنه پدیده ای به نام : حسین پارتیه ... باز اگه طرف بره و توبه کنه و پشیمون بشه حتی برای یک لحظه شرف داره به اونایی که به اسم امام حسین و عزاداری دختر و پسر دورو بر ِ مسجدا و هیات ها جمع میشن و هزار تا چیز که فکر می کنم همه خودشون خبر دارن !

آلما

هانا جان باهات کاملا موافقم. منم یه پست تو این مایه ها در خصوص نفهمیدن اصل و چسبیدن به فرع تو شبای قدر نوشتم. منم دلم از این همه ظاهر نمایی می گیره.

ویسپرد

جالب بود هانا جان واقعآ این اتفاقا کم نیستن